Nastavni sat u školskoj knjižnici

Autor: Maja Bezuk, 2. 1. 2024.

Nastavni sat u knjižnici jedna je od redovitih aktivnosti naše knjižnice. Učenicima je to posebno zanimljivo, jer provesti školski sat izvan učionice, u ambijentu koji otvara drugačiji pogled na svakodnevne zadatke, uvijek ih razveseli i obogati novim iskustvom učenja i druženja.

U dogovoru s učiteljicom četvrtog razreda škole Budaševo, Ljiljanom Slunjski, 6. prosinca 2023., u knjižnici je realizirana tema kako se služiti rječnikom i školskim pravopisom. Učenici su tako imali priliku povezati dosadašnje iskustvo poznavanja enciklopedije te vještinu pronalaženja željenih natuknica primijeniti na rječnike i pravopis iz zbirke školske knjižnice.

Na početku sata knjižničarka je ponovila na koji se način  učinkovito pronalaze informacije unutar enciklopedije, za što je važno  poznavanje  abecednog poretka. U središnjem dijelu sata učenike je upoznala sa specifičnostima  pojedinog rječnika, njegovu namjenu i mogućnosti primjene u nastavi. Učenicima je pojasnila i osobitosti svakog pojedinog rječnika kao i pravopisa, a problematika kao što je značenje kojih riječi valja tražiti u pojedinom rječniku i na koji način, dodatno je obrazložila i pojasnila na primjerima.

U dijelu sata predviđenom za samostalni istraživački rad, učenici su u skupinama ispunjavali listiće sa zadacima. Služenjem raspoloživim rječnicima, zadatak je bio pronaći značenje manje poznatih hrvatskih riječi, pronaći značenje pojmova stranog porijekla i zavičajnog govora te pronaći ispravan način pisanja pojedinih riječi.

Nakon rješavanja listića svaka je skupina prikazala svoj rad, a za domaću zadaću dobili su za ispuniti listu za procjenu njihovog rada u skupini.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka