Djeca u srcu

Autor: Maja Bezuk, 4. 12. 2023.

U mjesecu studenome u cijelome se svijetu obilježavaju važni datumi posvećeni djeci i njihovim pravima.

Od 1954. godine, radi promicanja međunarodnog zajedništva i podizanja svijesti o dobrobiti djece, obilježava se Međunarodni dan djeteta, a od 1989. godine tog važnog dana obilježava se i Međunarodni dan dječjih prava i usvajanje Konvencije o pravima djeteta.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 20. studeni za obilježavanje tih značajnih datuma i propisala provođenje različitih aktivnosti koje promiču svijest o pravima djece, zajedništvu i poboljšanju njihove dobrobiti. Konvencija, kao međunarodni dokument Ujedinjenih naroda, sadrži univerzalne standarde koje države moraju jamčiti svakom djetetu, a do danas ju je potpisalo 196 zemalja.

Knjižnica OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće te je datume obilježila održavanjem radionica, druženjem u školskoj knjižnici i snimanjem video zapisa. Učenici 8. razreda škole Budaševo osmislili su i snimili video kojim žele osvijestiti važnu ulogu u zagovaranju i promicanju dječjih prava i prihvaćanju različitosti. U izradi filma sudjelovali su učenici Tonka Balen, Dora Kerkez, Agata Klasnić, Ivan Perković, Matej Simić, Petra Šoštarić i Marija Tržić, uz mentorstvo knjižničarke Mirjane Čubaković:

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka