Edukacija financijske pismenosti za osnovnu školu

Autor: Maja Bezuk, 14. 11. 2023.

Financijska pismenost je izvannastavna aktivnost koja se provodi u matičnoj školi Budaševo. U toj grupi financijska znanja, financijsko ponašanje i odnos prema trošenju novca stječu učenici 6. i 7. razreda te škole.

Osim što kroz igre stvaraju kritično mišljenje o ovoj izuzetno važnoj životnoj aktivnosti, istražuju pojmove poput zarada, trošak, obiteljski proračun, zakon ponude i potražnje, rizik, postotak, popust, impulzivna kupnja i druge.

Na učenički poziv za suradnjom odazvala se gospođa Karmela Babić, direktorica Centra, Centar Sisak Hrvatske poštanske banke d.d. koju smo ugostili 13. studenog 2023. godine u prostoru naše škole.

U jednosatnoj radionici učenici su saznali kako je izgledala povijest bankarstva te su naučili značenje pojmova banka, štednja, kredit i kartice. Na kraju edukacije uspješno su razlikovali osobne potrebe i želje, a posebni naglasak stavljen je na online bankarstvo i kako se zaštiti od moguće krađe podataka s kartica.

Učenici su s velikim interesom pratili radionicu i postavljali pitanja vezana uz mogućnost otvaranja dječjeg računa i štednje.

Direktorica Centra Hrvatske poštanske banke gospođa Karmela Babić iznijela je zadovoljstvo jer se učenici bave razvojem financijske pismenosti u tako ranoj dobi. Istaknula je da na taj način postaju građani svjesni svojih financijskih mogućnosti i izrastaju u buduće odgovorne korisnike neke banke.

Zahvaljujemo djelatnicima HPB d.d. na suradnji.

Izvor: Dubravka Granulić, voditeljica INA Financijska pismenost