POEZIJA U SLICI I BOJI NA SASVIM DRUKČIJI NAČIN

Autor: Maja Bezuk, 7. 11. 2023.

U petak 27. listopada 2023. održana je radionica za djecu razredne nastave i njihove roditelje “Pjesma u slici i boji”.

Radionica je prva planirana aktivnost u projektu Tulum s(l)ova u koji se naša škola ove godine prvi put uključila.

Tulum s(l)ova nacionalni je projekt poticanja čitanja iz užitka, a provodi se u školskim knjižnicama u suradnji s Hrvatskom mrežom školskih knjižničara i Hrvatskom udrugom školskih knjižničara.

Za prvu aktivnost odabrali smo interpretaciju pjesme kako bismo djeci mlađeg školskog uzrasta na zanimljiv i njima prilagođen način približili pisanu riječ, a ujedno razvijali i njihovu kreativnost.

Prvi, teoretski dio radionice održan je u učionici gdje je učiteljica Ljiljana Slunjski, koja je osmislila scenarij radionice, sudionike upoznala s postavljenim ciljevima i aktivnostima koje ih očekuju. Praktični dio radionice održao se u školskoj knjižnici u kojem su sudionici u dvije skupine interpretirali izabranu pjesmu.

Prvi je zadatak bio izabrati od tri ponuđene, jednu pjesmu. Drugi dio zadatka zahtijevao je u pjesmi pronaći i izdvojiti riječi koje bi se mogle vizualizirati i prikazati sličicom. Treći zadatak, stvaranje pjesme u slici i boji bio je određivanje broja kitica i stihova u pjesmi i točno prikazivanje sličicama izrezanih iz dječjih časopisa.

Učenici i njihovi roditelji s veseljem i radošću tražili su sličice, surađivali međusobno, uočljiva je bila i tolerancija u izboru motiva, prihvaćanje drugog mišljenja tako da je stvaranje pjesme u slici bilo znatno više od samog stvaranja pjesme. Različiti smo, a tako je i s emocijama koje pjesma izazove. Tako su nastala prava mala umjetnička djela, različitih boja i simbola.

Nakon radionice uslijedila je potraga za blagom, a najuspješnije su čekala knjiška iznenađenja.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka i Ljiljana Slunjski, učiteljica