Knjižna booka!

Autor: Maja Bezuk, 7. 6. 2023.

Hrvatska udruga školskih knjižničara već devetu godinu zaredom organizira Knjižnu booku, svečanost knjige i čitanja. Ovogodišnja se svečanost održala 24. svibnja 2023. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a bila je posvećena 150. godišnjici rođenja Dinka Šimunovića. U programu su sudjelovali učenici, učitelji i knjižničari iz cijele Hrvatske.

U prvom dijelu svečanosti, nakon uvodnih govora, nastupili su učenici osnovnih škola. Našu su školu predstavljale Ana Marija Čondić i Katja Cink, učenice 4. razreda MŠ Budaševo, koje su izvele scensku igru Bazlamača, pod mentorstvom učiteljice Ljiljane Slunjski.

Knjižničarka Mirjana Čubaković, predstavila je međudržavni projekt Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja, koji je započet je prije deset godina suradnjom naše škole i Osnovne šole bratov Polančičev Maribor. Projekt uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja i podršku strukovnih udruga, danas provode 92 škole, preko 2500 učenika 138 učitelja i 92 knjižničara. Knjižničarka Čubaković nazočne je upoznala i sa svečanošću obilježavanja 10. godišnjice provođenja projekta, koja se 21. travnja 2023. održala u Sisku i Budaševu  u organizaciji naše škole i njezinih partnera, a okupila je 230 učenika, njihovih mentora, učitelja i knjižničara, ravnatelja škola, književnika, predstavnika ministarstava, lokalne uprave i samouprave, Veleposlanstva Republike Slovenije, javnih agencija, društava književnika i književnih prevodilaca, nakladnika te knjižničarskih udruga. Bogat cjelodnevni program bio je prilika javnosti prikazati osnovne značajke projekta,  što je s velikim uspjehom i učinjeno. Nakon predstavljanja projekta, nazočni su pozvani na suradnju i uključivanje njihovih škola u provođenje projekta.

U drugom dijelu održan je ekipni kviz iz opće kulture za učenike osnovnih škola. Našu su školu, uz mentorstvo učiteljice Ljiljane Slunjski i knjižničarke Mirjane Čubaković predstavljale učenice MŠ Budaševo i PŠ Topolovac: Ana Marija Čondić, Agata Klasnić, Sara Matleković, Leonarda Mišić i Marija Tržić i osvojile 2. mjesto. Čestitamo!

Treći dio svečanosti, koju je pokrenula Hrvatska udruga školskih knjižničara radi promocije knjiga i poticanja čitanja i čitateljskih navika učenika, bio je rezerviran za srednje škole.

Sudionici svečanosti kao i posjetitelji i korisnici Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu mogli su razgledati tematsku izložbu na kojoj je predstavljena naša škola, projekt Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja i Udruga za brigu o djeci i mladima „Radost“ Budaševo, koju su pripremile učiteljica Ljiljana Slunjski i knjižničarka Mirjana Čubaković.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka; Fotografije: Ljiljana Slunjski, učiteljica