Svemir i priroda: što možemo zajedno učiniti?

Autor: Administrator , 29. 12. 2022.

U prvom obrazovnom razdoblju obilježili smo Europsku godinu mladih, projektom Svemir i priroda: što možemo zajedno učiniti?

2022. godina je proglašena godinom mladih na razini Europske unije koja ima za cilj promicati mogućnosti za mlade i angažirati ih da postanu aktivni građani i akteri promjena.

Učenici šestog razreda Budaševo u redovnoj nastavi prirode tematski su se osvrnuli na klimu i okoliš kao i promjene koje nastaju prekomjernim zagrijavanjem planeta Zemlje, onečišćenjem koje uvjetuje klimatske promjene (globalno zatopljenje, svjetlosno onečišćenje), prekomjernu uporabu fosilnih goriva, potrebu za odvajanjem i recikliranjem otpada te upotrebu predmeta od razgradivih materijala. Kroz ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda došli su do cilja projekta, a to je Održiva zelena Europa. Učenici su objašnjavali i tumačili uočene pojave, procese i međuodnose u prirodi na temelju svojih opažanja prirode i jednostavnih istraživanja pomoću osnovnih znanstvenih principa, tehnologije i društvenog napretka. Zajedno došli do spoznaja suradničkim učenjem i radom u timu, prepoznali su važnost odgovornosti pojedinca u društvu, primijenili inovativna i kreativna rješenja, razvijali su poduzetničku ideju od koncepta do realizacije, upravljali svojim aktivnostima te prepoznali i objasnili svoje osobne i socijalne potencijale te promicali kvalitetu života u lokalnoj zajednici.

U knjižnici su organizirane radionice u redovnoj nastavi te izvannastavnim aktivnostima Kreativne skupine i izrađeni posteri očuvanja prirode i održivog razvoja.

Učenici izvannastavnih aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje u suradnji s Volonterskim klubom „Sreća“ uredili školski info kutak te uredili okoliš škole.

Provođenjem projekta učenike se poticalo na kritičko promišljanje o stanju okoliša, zdravom životu svakog od nas i svjesnosti o ljudskim vrlinama.

U projektu su sudjelovale učiteljice Marina Alapić Breyer, Iva Čop, Nataša Knežević i knjižničarka Mirjana Čubaković, a proveden je u organizaciji školske knjižnice.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka