Susret s knjižničarkom - PŠ Kratečko

Autor: Administrator , 21. 6. 2022.

Knjižničarka Mirjana Čubaković posjetila je PŠ Kratečko i održala tri školska sata. Učenici, njih sedmero, kroz igru su i druženje usvojili nova znanja koja će im pomoći u daljnjem školovanju.

Sjedeći u krugu, nakon uvodnog predstavljanja, knjižničarka je pročitala Macu Papučaricu  (iz zbirke u kojoj nema ilustracija) slovenske autorice Ele Peroci. Učenici su tijekom čitanja zamišljali likove, događaje i okruženje u kojem se radnja odvija. Priču su prepričali i podijelili u sedam poglavlja. Svaki je učenik ilustrirao jedno poglavlje i na taj je način nastala razredna knjiga.

Zatim su vježbali redoslijed slova u abecednom nizu kroz igru Mlatilica. Podijelili su se u dvije skupine i svaka je skupina dobila mlatilicu različite boje. Igrala je jedna skupina protiv druge, odnosno učenik protiv učenika. Knjižničarka je čitala zagonetke, koje su učenici trebali odgonetnuti i mlatilicom dodirnuti sliku koja prikazuje točan odgovor, odnosno odgonetku. Skupina koja je prva ponudila točan odgovor, uzela je sliku. Pobijedila je skupina koja je na kraju igre skupila najviše slika.

Nakon proglašenja pobjedničke skupine, slike su vraćene na pod, ali okrenute. Na poleđini svake slike nalazila se napisana riječ koja predstavlja odgonetku, a na poleđini teksta (zagonetke) koji je knjižničarka čitala, prvo slovo odgonetke. Učenici prvog i drugog razreda slagali su slova, a učenici trećeg i četvrtog razreda riječi po abecednom nizu.

Slijedila je igra abecede u kojoj su učenici trebali svojim tijelima prikazati slova hrvatske abecede. Koliko su bili maštoviti možete vidjeti u galeriji fotografija.

Nakon vježbe redoslijeda slova u abecednom nizu, knjižničarka je učenicima pojasnila smještaj knjiga u knjižnici, objasnila koje knjige čine zbirku priručnika te im pojasnila na koji se način služiti enciklopedijom, leksikonom i rječnikom. Učenici su, koristeći priručnike, rješavali zadatke primjerene njihovoj dobi, vrednovali svoj rad u skupini kao i rad ostalih učenika.

Druženje s knjižničarkom završilo je u školskom dvorištu kroz igre na otvorenom i dogovor za sljedeću školsku godinu.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka