14.3. Međunarodni dan broja Pi!

Autor: Administrator , 16. 3. 2022.

U matematici postoji jedan poseban broj, tajnovit, toliko poseban da čak ima svoj dan!  14. ožujka je dan broja Pi! π

Učenici 8.razreda, Budaševa, su radionicom, izradom plakata obilježili ovaj poseban dan kao i učenici PŠ Gušće koji suuz plakat izradili i okvir za slikanje.

Prvo smo ponovili sve što smo do sada naučili o broju π, a onda smo istraživali i našli puno novih zanimljivosti.

Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3 odredio kao dan broja Pi.

Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287 do 212. godine prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi. Pojavom računala počeli su se obarati rekordi. Broj Pi ima beskonačno mnogo znamenki, tako da se i danas nastavlja obaranje rekorda u izračunavanju sve većeg broja znamenki. Danas je već poznato više od 50 trilijuna znamenki!!!

Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja Pi, 14. ožujka, ujedno i rođendan velikog fizičara Alberta Einsteina.

Same proslave broja Pi su vrlo zabavne, najpoznatija je tradicija pečenja pita. Pite su došle u vezu s brojem Pi kad je jedan fizičar otkrio da ako se broj Pi u obliku 3.14 pročita naopačke, 3.14 postane riječ PIE (engl. pita).

Na kraju su se učenici podijelili u dvije grupe te su na svoj način izradom plakata pokazali koliko je broj π važan te su njemu i Albertu Einsteinu čestitali rođendan.

Njihove radove pogledajte na sljedećoj poveznici.

Izvor: Iva Čop i Ivana Bartulović, učiteljice matematike