Proglašeni smo 5. najinovativnijom školom u Republici Hrvatskoj u sklopu projekta Digitalni učenički inkubator!

Autor: Administrator , 1. 7. 2021.

Digitalni učenički inkubator namijenjen je učenicima svih osnovnih (viši razredi) i srednjih škola u Hrvatskoj. Cilj mu je okupiti sve one koji žele razvijati svoje kreativne potencijale, razmišljati drugačije, maštati i sanjariti te mijenjati svijet. Inkubator su pokrenuli Školska knjiga, Institut za inovacije te Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment kako bi potaknuli učenike na kreativno promišljanje i angažirali ih oko osmišljavanja ideja i razvoja projekata  u ovim izazovnim trenutcima socijalnog distanciranja.

Učenici su radili u tri tima, a svaki tim paralelno radio je na dva projekta. Njihovi proizvodi su Smartspecs (pametne naočale za slijepe i slabovidne osobe), Plasip (neprimjetan flaster sa  senzorima za nadziranje pulsa, tjelesne temperature i lokacije koji u slučaju neke nezgode šalje podatke o lokaciji i vitalnim znakovima kontakt osobi), HPR (Hrvatski potresni ruksak koji bi sadržavao sve potrebno za brzo napuštanje doma u slučaju elementarne nepogode), AppSOS (aplikacija koja se aktivira u trenutku kad mobitel ostane bez signala te je pomoću nje moguće kontaktirati bližnje ili pomoć), Ofix (aplikacija koja pomaže u pronalaženju posla), e-Society (aplikacija za pomoć u učenju koja pruža instrukcije, pomoć oko gradiva, ali i psihološku pomoć).

Neki timovi snimili su reklame za svoje proizvode. Pogledajte ih!

e-Society

Plasip

Ovaj projekt stimulira poduzetnički duh, promovira timski rad i zajedništvo unutar razreda te omogućuje učenicima da pokažu proaktivnost i odgovornost. U Digitalnom inkubatoru učenici vode glavnu riječ – sami osmišljavaju svoj projekt, razrađuju ga i ostvaruju. Mentori su tu kako bi ih vodili i nadzirali.

Svoje projekte je prijavilo 1900 učenika iz više od 160 škola i 80 mjesta, stoga smo izuzetno ponosni na naše učenike koji su sudjelovali u ovom projektu. Čestitamo svim natjecateljima!

Izvor: Karolina Grabić, učiteljica informatike