Terenska nastava - Sisak

Autor: Maja Bezuk, 28. 11. 2023.

U sklopu provođenja međuškolskog projekta FRAGMENTA HISTORIAE SISCIENSIS za učenike predmetne nastave škola Budaševo, Topolovac i Gušće te OŠ 22. lipnja Sisak organizirana je terenska nastava.

22. studenoga 2023. učenici su obišli Sisačku biskupiju, Gradski muzej te upoznali mjesta i kulturno-povijesne znamenitosti važne za razvoj grada Siska.

U Sisačkoj biskupiji učenici su saznali pojedinosti o predmetima koje istražuju i upotpunili svoje znanje o povijesti Biskupije.

U Gradskom muzeju Sisak razgledali su izložbu Inženjerska baština Siska – mostovi na starim razglednicama i fotografijama iz zbirki Gradskog muzeja Sisak o povijesti izgradnje mostova na sisačkom području. Vidjeli su izložbu podvodne arheologije ”SUB AQUA” arheološka istraživanja u rijeci Kupi. Zanimljiva im je bila olovna cijev pronađena na dnu rijeke Kupe - ostatak vodovoda iz doba Siscije.

Uz stručno vodstvo, učenici su upoznali povijest grada od antike do 19.stoljeća kroz obilazak kulturno povijesnih znamenitosti. Početna postaja bio je sisački park, mjesto gdje se nalazio opkop oko bedema Siscije. Saznali su činjenice i vidjeli Siscia in situ – jugozapadni bedem s kulom, katedralu, Veliki Kaptol, Tuškanovu kuću, Stari most, upoznali se s razvojem Vojnog Siska s desne strane Kupe (Žitno skladište, Pivovara u kojoj se proizvodilo Sisačko ožujsko pivo te svratište Bijela lađa).

Šetnicom Slave Striegla došli su do Malog kaptola, vidjeli kipove Slave Striegla i Antuna Gustava Matoša, Granik i Holandsku kuću. Obilazak su završili na željezničkom kolodvoru gdje su se upoznali s važnošću gradnje željeznica za potrebe razvoja trgovine i industrije grada Siska.

FRAGMENTA HISTORIAE SISCIENSIS projekt je koji se počeo provoditi ove školske godine s ciljem upoznavanja povijesti grada Siska (s naglaskom na  manje poznate sisačke znamenitosti). Svrha planiranih projektnih aktivnosti je aktualizacija  i očuvanje te zaštita kulturne baštine grada Siska.

Provođenjem projekta učenici istražuju manje poznata mjesta: djela arhitekture, elemente ili strukture arheološkog karaktera, natpise, izolirane ili povezane građevine koje po svojoj arhitekturi, jedinstvu i uklopljenosti u pejzaž predstavljaju izuzetnu univerzalnu povijesnu, umjetničku ili znanstvenu vrijednost, znamenita mjesta kao i zone, uključujući arheološka nalazišta koja su od izuzetnog univerzalnog značaja s povijesne, estetske i etnološke ili antropološke točke gledišta. Numizmatička zbirka, Kvirinova svjetiljka, sarkofazi u temeljima kuće Gliederer, Mali kaptol i sunčani sat, Granik, spomenik pukovniku Manojlu Maraviću i kuća Marić samo su neka mjesta koja će učenici istražiti, a rezultate svoga rada, na kaju nastavne godine, prikazati široj javnosti.

U projektu sudjeluju učenici INA Povjesničari PŠ Topolovac,  INA Likovne skupine MŠ Budaševo, INA Likovne skupine Topolovac, 8. razred MŠ Budaševo, INA Stvaralačko-karitativne skupine MŠ Budaševo, DOD EJ MŠ Budaševo i 6. razred PŠ Gušće (njih 50) u suradnji s učenicima INA Foto grupa OŠ 22. lipnja Sisak i Udrugom za brigu o djeci i mladima „Radost“ Budaševo.

Projektne aktivnosti provode učiteljice Magdalena Cvek Brnad, Karolina Grabić, Tanja Peronja Begić, Gabrijela Perhat Trepša, Ljiljana Slunjski, Paula Vukčević, Davorka Barlović i koordinatorica projekta knjižničarka Mirjana Čubaković te učenici Foto skupine OŠ 22. lipnja Sisak i knjižničar Hrvoje Sarkotić.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Magdalena Cvek Brnad, učiteljica povijesti i Mirjana Čubaković, knjižničarka