NOĆNI ČITATELJSKI SUSRET

Autor: Maja Bezuk, 8. 11. 2023.

S petka na subotu 27./28. listopada 2023. učenice osmog razreda MŠ Budaševo sudjelovale su u noćnom čitateljskom susretu. Noćenje u školi uz knjigu i čitanje dio su projekta za poticanje čitanja iz užitka Tulum s(l)ova. Projekt se dugi niz godina provodi diljem Hrvatske, u suradnji s Hrvatskom mrežom školskih knjižničara i Hrvatskom udrugom školskih knjižničara, a sastoji se od noćnih čitateljskih susreta u školskim knjižnicama i čitanja u lokalnoj zajednici.

Prvi put sudjelujemo u ovom, hvale vrijednom, projektu.

Polaznice izvannastavne aktivnosti Čitateljski klub Knjigom na knjigu, Maria Malović Rom, Gabrijela Šokčević, Leonarda Tome i Marija Tržić pripremile su i uredile učionicu 8. razreda, jer se susret nije mogao držati u školskoj knjižnici zbog skučenog prostora.

Susret je počeo u 19:00 sati razgovorom i donošenjem pravila ponašanja tijekom večeri i noćenja u školi. Sljedeća aktivnost bila je virtualni susret s učenicima OŠ Matije Gupca iz Gornje Stubice i njihovom knjižničarkom Ines Krušelj-Vidas. Tijekom susreta predstavljena je naša škola i zavičaj te kulturne i prirodne posebnosti: Čigoč - europsko selo roda, park prirode Lonjsko polje, autohtone pasmine posavski konj i posavski gonič te narodna nošnja Donje Posavine. Naši prijatelji iz Gornje Stubice predstavili su nam svoju školu, kraj iz kojeg dolaze i njihovo kulturno nasljeđe. Podsjetili su nas na Matiju Gupca i tradicijske drvene igračke koje se izrađuju u njihovom zavičaju. Kako je to bio čitateljski susret, razgovaralo se i o knjigama, o navikama čitanja te jedni drugima preporučili svoje omiljene naslove dječje književnosti. Maria, Leonarda, Gabrijela i Marija svojim su vršnjacima preporučile knjige za mlade koje ne treba čitati za lektiru već iz užitka, knjige koje zanimaju mlade, a ujedno ih zabavljaju. Susret je bio zanimljiv i ugodan.

Nakon kraće stanke knjižničarka Mirjana Čubaković podijelila je poklone Školske knjige. Članice Čitateljskog kluba bile su oduševljene, a najviše svjetiljkama za noćno čitanje.

U suton se razgovaralo o omiljenim knjigama: zašto su zanimljive, što u njima pronalazimo, zašto su posebne, kakav dojam ostavljaju, koje emocije pobuđuju tijekom čitanja i zašto bi baš tu knjigu preporučili vršnjacima. Slijedila je rasprava nakon koje je zaključeno kako istu knjigu imamo pravo različito doživjeti.

Noćni čitateljski susret nastavljen je čitanjem odabranih ulomaka iz Kradljivice knjiga te gledajući film za mlade Anonimno. Film govori o dvoje mladih koji se nakon slučajne poruke na društvenoj mreži zbliže i postanu digitalni prijatelji, neznajući da se poznaju i u stvarnome životu. Odužio se razgovor o filmu, simpatijama, školskom životu, problemima tinejdžera...

Uslijedila je potraga za blagom koja je vodila u školsku knjižnicu i knjigama na dar.

Uz zadovoljstvo zavirivanja u knjige osvoje tijekom potrage, dočekan je sutrašnji dan. Malo pospano, ali s veseljem dočekane su prve sunčeve zrake novog dana.

Izlazak iz škole bio je nešto prije 9:00 sati sa stanjem kao da se te posebne noći u školi ništa nije događalo, ali s dojmovima koji se pamte i koji ostaju u sjećanju cijeli život.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka