„Nek’ ti riječ ne bude strana(c)”

Autor: Maja Bezuk, 7. 11. 2023.

„Nek’ ti riječ ne bude strana(c)” slogan je ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige.

Nacionalni program Mjesec hrvatske knjige u organizaciji Knjižnica grada Zagreba i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske održava se od 1995. godine radi isticanja društvene važnosti knjige i čitanja te u tome kontekstu i važnosti knjižnica.

Ovogodišnje izdanje Mjeseca hrvatske knjige pod nazivom Književnost bez granica! posvećeno je prevoditeljima, odnosno književnomu prevođenju, a svrha je istaknuti važnost prevoditelja i podsjetiti na neprocjenjivu vrijednost književnoga prevođenja.

Uz središnje programe Mjeseca, među kojima se ističu Nacionalni kviz za poticanje čitanja Pronađeni u prijevodu te obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, ostali od ukupno gotovo 2000 različitih programa, odvijat će se širom Hrvatske do 15. studenoga 2023. godine, kada će u sklopu završnice Kviza u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu Mjesec biti zatvoren.

Naša škola kontinuirano od 2008. godine sudjeluje u obilježavanju ovog značajnog programa kao i u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja. Učenici izvannastvane aktivnosti Knjižničari PŠ Topolovac i Čitateljski klub Knjigom na knjigu MŠ Budaševo čitali su i rješavali kviz:

Volker Mehnert, Claudia Lieb: Alexander von Humboldt (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković)

Stefan Boonen: Nahoče iz Wammerswalda (s nizozemskoga prevela Svetlana Grubić Samaržija)

Frances Hodgson Burnett: Tajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott)

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka