Školska knjižnica – moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju

Autor: Maja Bezuk, 6. 11. 2023.

Svakog listopada obilježava se Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM, International Schol Library Month), godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta. Organizator manifestacije je Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL, International Association of School Librarianship), a središnja tema ove godine je Školska knjižnica – moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju.

Školske knjižnice djeci otvaraju vrata avanture i čarobnih mjesta. Ona se sprijateljuju s knjigama, uče o različitim kulturama, komuniciraju sa svojim vršnjacima i stvaraju veze za cijeli život. Osim što djeci pružaju veselo okruženje, knjižnice pružaju i radost druženja s knjigom od najranije dobi, od istraživanja do otkrivanja novih svjetova, od mašte do kreativnosti, sve dok ne postanu strastveni čitatelji i mislioci. Knjižnice dakle ne samo da odgajaju mlade čitatelje, već i potiču njihove ideje i kreativnost.

U mjesecu školskih knjižnica naša škola, već tradicionalno, sudjeluje u projektu razmjene straničnika EXCHANGE BOOKMARK PROJECT.

Ove godine straničnike su izrađivali učenici izvannastavne aktivnosti Medijska skupina škole Topolovac pod mentorstvom učiteljice Antonije Boltužić Kmetović, učenici 6. razreda škole Gušće s razrednicom Davorkom Barlović te učenici izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari i Čitateljskog kluba Knjigom na knjigu škole Budaševo i Knjižničari škole Topolovac pod mentorstvom knjižničarke Mirjane Čubaković. Straničnike će razmijeniti s vršnjacima iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Pakistana, Rumunjske i Litve.

Izvor: Mirjana Čubaković, knjižničarka