Terenska nastava u Varaždin

Autor: Maja Bezuk, 2. 6. 2023.

Petaši su ove godine odlučili posjetiti i upoznati sjever Hrvatske. Nakon jesenske terenske nastave u Krapini, za proljeće smo odabrali Varaždin. U pratnji svojih razrednica Martine Alapić Breyer, Ljiljane Kocmanić Ivšič i Davorke Barlović učenici su autobusom krenuli iz Gušća, Topolovca i Budaševa. Laganom vožnjom autocestom dospjeli smo do našeg cilja – Varaždina.

Po dolasku smo protegnuli noge i prošetali do Starog grada u sklopu kojeg je Muzej grada Varaždina. Uz zanimljivo predavanje kustosice muzeja, obišli smo stalni postav i vidjeli predivne prostorije starog dvorca koje oživljavaju neka davna vremena. Malo smo se izgubili u prošlosti i odlutali u doba renesanse i baroka, rokokoa i klasicizma, posjetili smo bidermajerski salon, vidjeli kako su se odijevali stari Varaždinci, ali i iz čega su jeli i pili kavu. Na kraju smo pogledali zbirku militaria koja nas je podsjetila na naš Stari grad i slavnu Bitku kod Siska. Iz ugodne šetnje i razgledanja muzeja, uputili smo se u drugi muzej u centru grada. U klasicističkoj palači Hercer nalazi se Entomološki odjel Gradskog muzeja Varaždin. U njemu se čuva vrlo vrijedna i jedinstvena zbirka najvećeg varaždinskog prirodoslovca, gimnazijskog profesora te utemeljitelja i prvog kustosa toga Odjela Franje Košćeca. Učenici su sa zanimanjem samostalno razgledali muze i pogledali zbirku prof. Košćeca pod naslovom Svijet kukaca. Vidjeli su kako kukci žive u šumi, uz šumu i na livadi, u vodi i na obali, noću i u zemlji. Upoznali su se  sa izloženim entomološki preparatima, dermopreparatima kralježnjaka, herbarski primjercima biljaka, vidjeli su uvećane modele kukaca, fotografije i različite predmete iz ostavštine prof. Košćeca. Nakon razgledanja zanimljive i poučne zbirke Svijet kukaca, uputili smo su u šetnju gradom. U pratnji vodiča smo obišli sami centar, vidjeli znamenitosti grada Varaždina i o svakoj čuli nešto zanimljivo. U bogatoj gradskoj jezgri nalaze se brojne barokne palače poput palače Patačić, palače Herzer kao i palača Prašinski-Sermage koja je posebna po po šarenom pročelju sa crno-crvenim medaljonima. Prošetali smo do katedrale koja se nalazi u samom centru grada i koja je nekada bila isusovačka crkva. Nakon kratkog fotografiranja ispred katedrale, odlučili smo se počastiti finim sladoledom i laganom šetnjom se vratiti do autobusa. Krenuli smo put restorana u kojem nas je čekao ljubazni domaćin i ukusna hrana. Učenici su uživali u ručku nakon kojeg su se poigrali u dvorištu restorana. Vrijeme su iskoristili za druženje i igru, razgovor i odmor. Umorni, ali puni novih spoznaja, krenuli smo prema našim kućama. Učenici su sretno stigli u svoje domove u ranim večernjim satima.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.

Izvor: Davorka Barlović, učiteljica hrvatskog jezika