Svjetski dan voda

Autor: Administrator , 30. 3. 2021.

Učenici naše škole ove su se godine uključili na različite načine i kroz različite predmete u obilježavanje Svjetskog dana voda - 22. ožujka. Taj dan usmjeren je na važnost vode i podizanje svijesti o velikom broju ljudi koji nemaju pristup sigurnoj i pitkoj vodi.

Voda je važan resurs koji moramo s velikom pažnjom čuvati kako bi i u budućnosti mogli uživati njezine blagodati.

U sklopu obilježavanja Vodenog tjedna - Plavog tjedna, učenici su prigodnim radionicama obilježili Svjetski dan voda na nastavi prirode i biologije s učiteljicom Natašom Knežević.

5. razredi praktičnim radovima su došli do spoznaja da voda ima neobična svojstva, što su i dokazali pokusima Uzgona, Gustoće i Kapilarnosti.

6. razredi su ekološkom temom "Tko to muti vodu?" došli do spoznaja koje tvari ne bi trebali odlagati u vodotokove kako bi ostali nezagađeni.

7. i 8. razredi su socijalnom temom "Potrošnja vode u zemljama 3. svijeta" pokušali dati odgovore na racionalno korištenje vode.

Učenici 7. razreda, PŠ Gušće, su na satu matematike obilježili Svjetski dan voda s učiteljicom Ivanom Ferčić. U okviru aktivnosti "Voda u brojkama", pronalazili su zanimljive brojčane podatke o vodi. U drugoj aktivnosti, "Putovanje po vodu", računali su prosječnu količinu vode koju Indijska žena prenese svakodnevno te udaljenosti koje prijeđe noseći tu vodu. Rezultate svojih istraživanja su prikazali plakatom.

Vodeni tjedan obilježavali su i učenici na nastavi hrvatskog jezika s učiteljicom Dubravkom Granulić kroz razne aktivnosti. Pisanje haiku pjesama i činkvine na zadanu temu možete pogledati na sljedećoj poveznici.

Učenici 5. razreda Budaševo snimili su i male igrokaze povodom Svjetskog dana voda koji možete pogledati na poveznici.

6. razred Budaševo, na temu Vodena poezija Zvonimira Baloga, snimili su i zvučne snimke koje možete poslušati na poveznici.

7. razred Topolovac s učiteljicom Željkom Pišonić radio je fizikalna i kemijska svojstva vode.

U obilježavanje Svjetskog dana voda uključili su se i učenici razredne nastave PŠ Gušće, 2. i 3. razred s učiteljicom Lidijom Blažinčić Fotez, učenici PŠ Prelošćica s učiteljicama Jasenkom Lovreković i Katarinom Perenčević Slijepčević te 3. razred Budaševo s učiteljicom Šteficom Lipovac Lacković, izrađujući plakate, crteže, pjesmice...

Učenici 5. razreda Gušće na reciklažnoj skupini, s učiteljicom Anitom Vučinovec, 21. ožujka obilježili su Svjetski dan voda sudjelovanjem u promišljanju (brainstorming) ovogodišnje teme "Vrednovanje voda". Svoje ideje zatim su pretočili u plakat, upoznavši se pritom i s ovogodišnjom UN inicijativom #water2me. Učenici 3. razreda Gušće na reciklažnoj skupini M 22.ožujka obilježili su Svjetski dan voda upoznavanjem s dinamikom i fazama kruženja vode u prirodi (hidrološki ciklus), koje su zatim izradili u obliku sata koristeći papirnate tanjuriće, kolaž papir, flomastere i bojice te ostale materijale po želji.

Više slika možete pogledati u galeriji.